تاریخ انتشار :سه شنبه ۹ آبان ۹۶.::. ساعت : ۷:۱۰ ب.ظ

   487 بازدید

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حکمی یک پیرانشهری را به عنوان معاون خود و رئیس جدید سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور منصوب شد.

جوان پرس : وزیر تعاون، در حکمی دکتر سلیمان پاک سرشت از مدیران کُرد اهل سنت اهل پیرانشهر در استان آذربایجان غربی را به عنوان رئیس جدید سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور منصوب کرد .

پاک‌سرشت عضو هیأت علمی دانشگاه بوده و سابقه همکاری با دفتر هیأت دولت، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری و مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی را در کارنامه خود دارد.

سلیمان پاک‌سرشت (متولد ۱ شهریور ۱۳۵۱ در پیرانشهر) جامعه‌شناس ایرانی، دانشیار دانشگاه بوعلی سینا و معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز بررسی‌های استراتژیک است. او عضو شورای علمی پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری و از بنیانگذاران مرکز افکارسنجی دانشجویان است و مدتی نیز مدیریت پژوهش‌های کاربردی دفتر هیئت دولت را به عهده داشته‌است.او به دلیل پژوهش‌هایش دربارهٔ روش‌شناسی علوم اجتماعی، رئالیسم انتقادی، ارزیابی تأثیر اجتماعی سیاست‌ها و پروژه‌ها و سرمایه اجتماعی شناخته‌شده‌است.

صلاح الدین خدیو روزنامه نگار مهابادی  در خصوص این انتصاب یادداشتی به عنوان «در حاشیه یک انتخاب شایسته» به شرح زیر در کانال خود منتشر کرد:

دکتر سلیمان پاک سرشت جامعه شناس جوانی که بیشتر بدلیل پژوهش هایش در روش شناسی علوم اجتماعی و انجام پروژه های افکار سنجی شناخته شده، به معاونت وزارت کار، رفاه و تامین اجتماعی و ریاست سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور منصوب شده است. انتخابی شایسته تحسین که این روزها باید به آن دست مریزاد گفت. در سالهای اخیر پروژه انتخاب مدیران کرد با انتصاب افراد ضعیف تعمدا تحریف می شد تا مستعد شکست و ناکامی شود. در این انتصاب اما اصل شایستگی به خوبی مورد مداقه قرار گرفته است. به همین دلیل همانگونه که باید دولت را بدلیل عدم انتخاب مدیران کرد و اهل سنت سرزنش کرد، در اینگونه موارد باید به آن نمره قبولی داد.

معتقد نیستم که انتخاب مدیران کرد و سنی راه حلی جادویی است که باید چاره انبوه مشکلات متراکم و تلنبار شده چند دهه ای در این مناطق را در آن جست، بر عکس باید آن را معلول این وضعیت دید و برای علاج به سراغ زمینه ها رفت. اما در برخی موارد می توان به این انتصابها به عنوان نوعی راه حل هم نگاه کرد. پاک سرشت یکی از این استثناهاست. کسی که ارزیابی اجتماعی سیاستهای دولتی و واکنش مردم و نخبگان به آنها و تبعات مستقیم و غیرمستقیمشان یکی از دلمشغولیهای جدیش هست، بهتر می تواند به چاره جویی مشکلات پیشگفته و امتناعهای ساختاری و کارکردی دو سوی قضیه بپردازد.

روشن است که هم دکتر آشنا و هم دکتر ربیعی برای این انتصاب تلاش کرده اند، اما این نگرانی هم وجود دارد که رویکرد اینان نه روال کلی مجموعه دولت، بلکه بیشتر تلاش و همتی فردی باشد، گرچه این از قابل ستایش بودن این امر نمی کاهد، اما همزمان باید به یاد رییس جمهور و مجموعه کابینه آورد که برای استفاده از شایستگان و فعال کردن ظرفیتهای گوناگون مدیریتی کشور،بیشتر از این و مطابق وعده های دوران انتخابات عمل کنند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 108905
دیدگاه خود را به ما بگویید.