تاریخ انتشار :یکشنبه ۲۳ بهمن ۹۰.::. ساعت : ۹:۳۹ ق.ظ

   449 بازدید

خبرگزاری جوان//دليل سانحه هوايي اروميه كه استيضاح يك وزير را رقم زد، در حالي هنوز اعلام نشده كه بنا به اعلام مسوولان 95 درصد دليل وقوع سانحه بويينگ 727 اروميه مشخص شده و تنها دو روز تا 400 روزه‌شدن اين سانحه كه مهلت قانوني اعلام دليل وقوع سانحه مشخص شده باقي‌مانده است.

به گزارش ايسنا، بخش حمل و نقل طي يك سال گذشته از بروز هرگونه سانحه جدي هوايي در امان بوده‌ است و آخرين سانحه هوايي كه بر اثر آن 80 نفر جان خود را از دست داده و 25 نفر مجروح شدند، سقوط يك فروند بوئينگ 727 متعلق به شركت هواپيمايي ايران‌اير بود.

اين پرواز كه بنا بود ساعت 16 تهران را ترك كند، با دو ساعت و نيم تاخير ساعت 18:30 مهر‌آباد را به مقصد اروميه ترك كرد و حدود ساعت 19:45 به دليل آنچه ابتدا مه شديد و بدي آب و هوا اعلام شد در نزديكي اروميه و حوالي جاده چيچفت و نزديك روستاي قره‌حسن‌لو سقوط كرد.

اگرچه در ساعات اوليه بروز سانحه، شرايط جوي، نقص فني و اشتباه خلبان از دلايل بروز سانحه اعلام شدند اما كمي بعد كميسيون بررسي سوانح هواپيمايي كشوري به‌منظور بررسي جعبه‌هاي سياه فعاليت خود را آغاز و سعي در بازخواني جعبه‌هاي CVR و FDR هواپيماي سانحه‌ ديده كرد.

بر اساس اين گزارش، اواخر سال گذشته، احمد مجيدي ـ معاون امور دولت و مديريت بحران وزارت راه و شهرسازي- از ارسال نوارFDR به فرانسه خبر داد و گفت: بازخواني نوار FDR هواپيماي سانحه ديده اروميه در فرانسه انجام شده و نتيجه پس از جمع‌بندي كميسيون بررسي سوانح اعلام مي‌شود.

اما شش ماه پس از گذشت سانحه رييس ستاد مديريت بحران وزارت راه و شهرسازي اظهار كرد: به دنبال آن هستيم تا موتور‌هاي هواپيما را به يك مركز استاندارد و مورد تاييد در دنيا بفرستيم.

البته چندي پيش مجيدي درباره طولاني شدن زمان اعلام علت اين سانحه تصريح كرد: طبق قانون 400 روز براي اعلام دليل بروز سانحه فرصت داريم.

معاون امور دولت و مديريت بحران وزارت راه و شهرسازي در آخرين اظهار نظر خود با بيان اين‌كه موتورهاي يك و سه اين هواپيما از كار افتاده بود و نياز داشتيم كشورهايي كه با بوئينگ 727 كار كرده‌اند موتورها را بررسي كنند، تصريح‌ كرد:با برخي كشورها مكاتبه كرده‌ايم البته در داخل كشور نيز توان بررسي اين موتورها وجود دارد و از نظر ما 95 درصد دليل وقوع سانحه روشن است اما اكنون منتظر پاسخ كشورهايي هستيم كه توان بررسي‌ موتور بويينگ 727 را داشته باشند.

به هرحال مهلت قانوني تعيين شده براي مشخص شدن دليل بروز اين سانحه در حال اتمام است و بازماندگان قربانيان اين سانحه همچنان چشم انتظار اعلام دليل سقوط هستند.

Print Friendly, PDF & Email
کدخبر : 1350
دیدگاه خود را به ما بگویید.